Síla lidskosti

12. prosince 2008 v 19:48 |  Diary
Znáte někdo tenhle film? Je o pánovi jmémen Nicholas Winton (*1909). V době před druhou světovou válkou transportoval 669 československých převážně židovských děti do Londýna, do své rodné Británie. Největší transport s 250 dětmi se ale bohužel nekonal, byl totiž naplánován na 1.9.1939. :( (Prepokladam, ze se vsichni orientujete v datech). Vypukla válka, všech 250 dětí z nevydařeného transportu zahynulo během války. Pro šťastlivce nachazející se mezi 669 již zmíněnými dětmi znamenalo prožít "pár týdnů" v Británii. Neměli nejmenší ponětí, že se jejich pobyt protáhne o 6 let. Jejich adoptivní rodiče je vychovávali jako vlastní a když skončila válka, nechtěli je pustti zpět do ČSR. Všichni se ale vydali zpět domů, protože během války neměli jedinou zmínku o svých rodičích. Drtivou většinu dětí v Československu nikdo nečekal. Jejich rodiny byly. vyvražděné.Někteří se rozhodli navrátit se zpět, jiní chtěli stůj co stůj obstát ve své rodné zemi. Nicholas Winton o svém neuvěřitelném skutku téměř 50 let nemluvil, až jednou jeho žena Greta objevila deník výstřižků, kde jsou fotky všech transportovaných dětí a všechny dokumenty. A pravda vyplynula na povrch. Ale i po zveřejnění filmů "Všichni moji blízcí" a právě "Síla lidskosti - Nicholas Winton" mnoho a mnoho lidí o tomto hrdinovi nikdy neslyšelo.
Film je brilantně natočen, je proložen mnoha dobovými snímky a fotografiemi, rozhovory s "wintonovými dětmi" dnes. Všichni jsou to doktoři, architekti, spisovatelé.. z různých koutů světa. Například Vera Gissing - známá anglická spisovatelka je původně Věra Diamantová a pochází z ČSR. Tento snímek je také velmi dojemný, i když jsme se na něj koukali v škole, bulela jsem jako želva. Nejdojemnější scéna je asi ta, kdy v televizním přenosu BBC se měl Nicholas Winton setkat s dětmi, které záchránil. Nejprvě byl představen Vere Gissing, která seděla vedle něj a když ho poznala, začala ho vděčně objímat. A pak moderátorka řekla, ať vstane ten, co Nicholasi vděčí za svůj život. A vstala drtivá většina publika. To už bulel jako želva i sám Winton.
Tenhle pán oslaví v květnu příštího roku 100.narozeniny a přitom je velmi zdráv a plný optimismu.
Každopádně veškeré podrobnosti, rozhovory videa a fotky naleznete ZDE . Je tu také petice, která usiluje o udělení Nobelovy ceny míru panu Wintonovi. U nás na škole se horlivě podepisuje a upřímně doufám, že tu cenu získá.

Nicholas Winton v r. 1939 s jedním z transportovaných dětí. Rodiče židovských dětí byli opravdu zoufalí. Prosilli pana Wintona o další a další transporty. Možná vás překvapí, že nejmladšími pasažéry byly šestiměsíční (!!!) dvojčata. Jejich rodiče je svěřili cizí dvanáctileté divence, která se o ně celou cestu vlakem starala. To je jen tak pro přiblížení situace, kterou tu nástup nacismu a obroského rozmachu antisemitismu vyvolal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dark Butterfly Dark Butterfly | Web | 16. prosince 2008 v 20:12 | Reagovat

já nevím, co na to říct... snad jedině, že pan Winton měl větší odvahu, než většina mužů později za války... klobouk dolů..:) škoda jen, že o něm není víc slyšet, protože to, co pro ty děti udělal, je něco neuvěřitelnýho... a takových lidí si vážím a obdivuji je... lidí, kteří si za svým přesvědčením stojí, kterým nezáleží pouze na sobě a jsou ochotni pomoci druhým... nevím, jestli jsi slyšela o knize Zadní trakt nebo také Deník Anne Frankové, jak se jí říká... je to pozoruhodný příběh a jistě stojí za přečtení...

2 Metalistka Metalistka | Web | 17. prosince 2008 v 14:57 | Reagovat

Film jsem bohužel neviděla, ale o tom pánovi už jsem něco zaslechla. Taky bych doporučovala zkouknout film Schindlerův seznam. Je taky o druhé světové a o muži, který zachránil stovky židů. Jmenoval se Oscar Schindler a myslím, že by se toho muže taky mělo uznávat. Smutný je, že většina lidí si už ani nevzpomene na činy těchto lidí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama